Sayfalar

rüyada deniz görmekRüya tabirleri geleneksel olarak din ve kültürümüzün yüzyıllardır birikiminden bugünlere gelmiş bir mirastır.
Görülen bütün rüyalar yorumlanmamalıdır. Örneğin, gün içerisinde etkisinde kaldığınız olayları, kişileri veya başka şeyleri rüyada görmek, rüya tabirleri için uygun değildir. Daha çok etkilenmeden bağımsız şekilde görülen rüyalar yoruma açıktır.
Rüya tabirleri kitapları, ya da günümüzde daha çok rüya tabiri websiteleri toplumumuzda günlük olarak başvurulan, rüyalarımızın bizlere mesaj verdiğine inanılan ve bunları yorumlamak için kullanılan kaynaklardır. Rüya tabirleri kaynaklarının önemli bir kısmını geçmişten gelen, ünlü alimlerin yorumladığı islami rüya tabiri kitapları oluşturmaktadır. Rüya tabiri herkes tarafından yapılamaz, bunun önemini kavramak gerekir.  Güvenilir bir şekilde rüya yorumları yapmak büyük bilgi birikimi ve uzun yıllardan gelen deneyimler gerektirir. Ancak, günümüzde anlık rüya tabiri yapan birçok şahıs ortaya çıkmıştır ve bu kişilerin kulaktan dolma bilgilerle veya yetersiz birikimle rüyaları yorumladığı gözlenmektedir. Bu rüya  tabiri yaptıran birçok kişinin yanlış yorumlara inanmasına, bunlardan etkilenmesine ve daha da kötüsü rüya tabirleri alanının yozlaşmasına neden olmaktadır. Maalesef, bu gibi davranışların önlenmesi pek de kolay görünmüyor. Eskiden dini rüya tabiri yapabilmek için toplumsal onaylanma gerekirdi ve bu da alimin büyük bilgi birikimine sahip olması ve bilgisini kullanarak doğru ve anlamlı islami rüya tabirleri yaparak insanlara kendisini tanıtmasıyla olurdu. Dini rüya tabirleri ile ilgili çıkan kitaplar, bu sayede daha güvenilir kaynakları baz alarak yazılır ve yayınlanırdı. Oysa günümüz teknolojisinde, internet alanında bu tarz rüya yorumları yapmak oldukça kolaylaşmıştır. Bu konuda bilgisi olmayan insanlar rahatlıkla yorumlar yapmakta, yorum yaptıran insanların düşünce ve hayalleriyle kolaylıkla oynamaktadır. Örneğin, rüyada deniz görmek en çok görülen rüyalardan birisidir ve bu konuda birçok kitaptan birçok farklı yorum bulmak da mümkündür. Bu nedenle birçok kaynaktan öğrenilen tabirleri birbirleriyle kombine ederek bir rüya yorumlamak kişinin kendisinin yapabileceği bir rüya tabir şeklidir. En azından geçmişteki kaynaklardan yararlanılarak, rüyalarına anlam verilmeye çalışılması hiç alakası olmayan sadece kulaktan dolma bilgilerle bir sonuca varılmasından çok daha iyi ve güvenilir olur. Bilinçsiz kişilerin tabirlediği rüyaların anlamlarına inanmamanız, kendinizin de tabirleri güvenilir kaynaklardan kontrol etmeniz ve kendi kendinize sonuca varmanız doğru bir yaklaşım olabilir. Ancak, bu işi gerçekten bilinçli yapan, kendisini yetiştirmiş ve alanında bilgili olan kişilerin yaptıkları rüya tabirleri kendinizin varacağı sonuçlardan çok daha doğru ve yararlı olabilir. Bu nedenle, izlenebilecek en doğru yol, islami rüya tabirleri kaynaklarını takip etmek, ya da bu şekilde tabir yapan güvenilir kişileri bulup, onlara başvurmak olacaktır. Rüya görmek büyük bir nimettir, daha doğrusu herkes rüya görür ancak gördüğü rüyayı hatırlamak büyük bir nimettir. Günlük yaşantınızdan bağımsız ve manası olabilecek rüyalar gördüğünüzde, bunların tabirlerini araştırmanız mantıklı olandır. Rüyanız bol, zihniniz açık olsun.